کاشف الحقایق ، امام جعفر صادق (ع)

کاشف الحقایق ، امام جعفر صادق (ع)

تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد، ۱۳۹۴ موضوع: آخرین اخبار هیأت بدون دیدگاه

” بسم الله الرحمن الرحیم “

کاشف الحقایق ، امام جعفر صادق (ع)

در طول تاریخ پر افتخار تشیع همواره قلم قاصر از توصیف ائمه معصوم(ع) بوده ، اما این داستان و این ضعف در بنیه نوشتن و به رشته تحریر درآوردن برای امام جعفر صادق(ع) به اوج خود می رسد ، اینجاست که مورخین و محدثین و متکلمین در مقابل نورالهی تاب نمی آورند و حق را انکار نمی توانند بکنند ، امامی که نه تنها ما شیعیان فقه خود را از او داریم بلکه پیروان مذاهب اربعه اهل سنت نیز بر اعلمیت و افضلیت امام جعفربن محمد(ع) بر ائمه خود صحه می گذارند و این واقعیت را پذیرفته اند که احکام فقهی شان متاثر از تعالیم تشیع جعفری است ، امامی که تنها اورا به تدوین فقه منحصر نمی دانند بلکه جمیع علوم بشری و توانمندی های یک انسان در ابعاد مختلف در او خلاصه می شود و در هر کدام از شاخه های علم شاگردانش برعالمان جهان سرآمدند ، قصد نوشتن این چند خط مختصر تشریح و بررسی زندگی و امامت حضرت امام صادق نیست ، که پرداختن به چنین موضوع طولانی ای و مفصلی در توان نیست ، منتهی به حرمت و اهمیت سالروز شهادت امام صادق(ع) در دوران امروزی نیاز داریم تا هر چند مدتی به بهانه ای گوشه ای ا عظمت و بزرگی اسلام و شیعه را بدین صورت به همگان نشان دهیم.
برای تصدیق گفته های خود باید از غیر پیروان شیعه جعفری من باب شخصیت امام معصوم مثال بیاوریم ، مثلا مالک بن انس پیشوای فقه مالکی در مورد امام صادق(ع) می گوید: من فقیه تر و داناتر از جعفر بن محمد ندیده‌ام. او داناترین فرد این امت است T، به خدا سوگند! چشمان من ندید فردی را که از جهت زهد، علم، فضیلت، عبادت و ورع برتر از جعفر بن محمد باشد .
یا شهاب الدین آلوسی از فقهای شافعی مذهب درباره ارتباط و نسبت شاگردی ابوحنیفه امام فقه حنفی به امام جعفرصادق(ع) می گوید : اگر دوسال شاگردی نعمان( ابوحنیفه) نبود هلاک می شد .
یا در جای دیگر می گوید : اگر جعفر بن محمد نبود، مردم احکام و مناسک حج شان را نمی‌دانستند .
و یا عطار نیشابوری در اولین فصل کتاب تذکره اولیا که شرح حال عرفا را در آن آورده اینگونه می گوید : گر تنها صفت او گویم، به زبان و عبارت من راست نیاید که در جمله علوم و اشارات و عبارات بی تکلف به کمال بود، وقدوه جمله مشایخ بود، و اعتماد همه بر وی بود و مقتدای مطلق بود. هم الهیان را شیخ بود و هم محمدیان را امام، و هم اهل ذوق را پیشرو، و هم اهل عشق را پیشوا. هم عباد را مقدم، هم زهاد را مکرم. هم صاحب تصنیف حقایق، هم در لطایف تفسیر و اسرار بی نظیر بود.

شهادت امام صادق(ع) تسلیت باد.
۲۰/۵/۱۳۹۴

دیدگاه‌ها و نظرات

ایمیل‌تان نمایش داده نمی‌شود. موارد لازم علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*